Vitiligo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Vitiligo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vitiligo hastalığı, deriye renk veren melanosit hücreleri, farklı nedenlerden dolayı hasar görebilir ve bu hasar nedeniyle pigment üretimini durdurabilir. Pigment yetersiz oranda üretildiğinde ya da hiç üretilmediğinde ciltte dağınık, sınırları belli olan beyaz lekeler meydana gelir. Bu beyazlık peynir kadar belirgin bir renkte olur. Lekelerin boyutu birbirinden farklı olabilir. Bazen nokta kadar olurken, bazen bir yumurta büyüklüğünde olabilir. Ciltte bu tür beyaz lekelere yol açan hastalık vitiligo olarak tanımlanır. Vitiligo hastalığı nedeniyle en çok kollar, bacaklar ve yüz bölgesi etkilenir. Aynı zamanda genital bölgede de görülme olasılığı vardır.

Vitiligo hastalığı genetik yatkınlık nedeniyle ortaya çıktığı düşünülen bir hastalıktır. Aile içinde bu hastalığa maruz kalan kişilerin varlığı söz konusu ise diğer bir kişide görülme olasılığı yaklaşık %25 civarıdır. Hastalık ciltte beyazlık ile kendini gösterdiği için koyu tenli kişilerde daha belirgin olur. Vitiligo hastalığına yakalanma yaşı bireyden bireye farklılık gösterebilir. Ancak en çok 20-30 yaş aralığında görülür.

Vitiligo hastalığı neden olur?

Vitikligo hastalığı deriye renk veren melanosit hücrelerinin azalması nedeniyle pigment üretilmemesinden kaynaklanmaktadır. Deriye renk veren hücrelerin neden azaldığı ya da neden pigmen üretmediği kesin olarak bilinmemektedir. Ancak genlerde oluşan bozukluklar, hücrelerin kendini yok etmesi gibi farklı nedenlerden dolayı azaldığı tahmin edilmektedir.

Vitiligo hastalığı belirtileri nelerdir?

Vitiligo hastalığı ciltte boyutu farklılık gösterebilen beyaz lekeler şeklinde görülen bir hastalıktır. Oluşan renk kar beyazı rengindedir. Bazı kişilerde hastalık nedeniyle vücudun tamamı etkilenebilir. Vücutta bulunan kıllarda bile bazen beyazlıklar görülebilir. Oluşan beyazlıklar esmer tenli kişilerde daha çabuk fark edilirken beyaz tenlilerde daha geç fark edilebilir.

Hastalığın boyutu ve seyri kişiden kişiye farklık gösterebilir. Beyazlıkların meydana geldiği bölgelerde bazen koyu renk olabilir. Nedeni ise bölgede hala pigmen üretimi olmasıdır. Vitiligo hastalığı oluştuktan bir süre sonra kişide pigmen üretimi durur. Bu durumda pigmen miktarı sabit bir şekilde kalır ve ilerleyen zamanlarda pigmen kaybı yaşanmaya başlanır. Hastalık her geçen gün ilerleyerek devam eder ve cilt artık eski haline dönmez.

Vitiligo hastalığı tanısı nasıl konulur?

Vitligo hastalığında tanı kolaylıkla konulabilir. Çünkü bu hastalığa benzer başka bir hastalık yoktur. Hastadan alınan bilgiler ve fiziksel muayene ile doktor tanıyı rahatlıkla koyabilir. Ekstradan kan ya da idrar testine gerek duyulmaz. Ancak vitiligo hastalığı ile bazı hastalıkların da yaşanabileceği düşünülerek bazı tetkiklerin yapılması uygun görülebilir.

Vitiligo hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Vitiligo hastalığında göz ardı edilmemesi gereken birkaç ayrıntı vardır. Tedavinin amacı cildi eski haline kavuşturmak değil, pigment üretimi duran hücrelerin tekrar çalıştırılmasıdır. Bu amaçla hastaya ilaç ve bazı kremler verilebilir. Son zamanlarda gelişmiş teknolojinin de sağladığı imkânlar kullanılarak ışık tedavisi bu hastalık için uygulanmaktadır. Bu yöntem oldukça yeni ve başarılı bir tedavi yöntemdir. Tedavi yalnızca lekelere uygulanır. Bu sayede vücudun diğer kısımlarında yan etki oluşumu minimum seviyeye indirilir. Işık tedavisinin en az 10 seans uygulanması gerekir. Haftada 2-3 seans uygulanarak hastanın yaşam kalitesi yükseltilebilir. Işık tedavisinin haricinde krem tedavisi de uygulanabilir. Ancak kremin yüze uygulanmasında çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kremler yüzde bazı yan etkilere yol açabilir.

Vitiligo Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Beta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Simetri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Simetri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uykusuzluk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bakteri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bakteri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beyin Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6