Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Üveit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Üveit hastalığı, vücutta göz sağlığını bozan hastalıklardan biridir. Üveit hastalığı, gözün orta tabakalarından biri olan üvea adındaki bölgede meydana gelmektedir. Bu hastalığın tedavisi en iyi erken teşhis yapıldığında sonuç vermektedir. Bu nedenle görme sağlığı için erken tedavi çok büyük önem taşımaktadır. Üveit hastalığı sorunu olan insanlarda yüzde kırklık bir dilimin hastalık nedeni tam olarak belirlenememektedir. Kimi zaman bazı virüslerin göze yerleşmesi, kimi zaman ise bazı parazitlerin göz içerisine girmesi durumunda üveit hastalığı kişilerde etkili olmaktadır. Bu hastalığın meydana gelmesi durumunda her ne kadar göz hastalığı olsa bile birçok farklı belirtiyle kendisini ortaya çıkarmaktadır. Verdiği rahatsızlıklar ile kişilerin görme sağlığı son derece olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu durum özellikle eğitim ve iş hayatı olmak üzere kişinin yaşantısını yüksek düzeyde etkilemektedir.

Üveit hastalığı ne gibi belirtiler gösterir?
 • Bu hastalığın en önemli belirtilerinden bir tanesi göz içerisinde kanlanmaların meydana gelmesidir. Bu durumda kişiler doktora gitmeyi geciktirmediği taktirde sorun biraz daha erken teşhis edilir ve çözülür. Fakat göz içerisindeki kanlanmanın biraz az olması nedeniyle kişiler doktora gitmeyi ihmal ederler.
 • Gözde aşırı sulanma sorununun meydana gelebilir. Bu durum çok sık karşılaşılan belirtidir. Bu nedenle her üveit hastalığı sorunu olan insanlarda bu belirtinin görülebileceğini söyleyebiliriz.
 • Üveit hastalığına yakalanmış olan kişiler özellikle yaz aylarında güneş ışıklarından rahatsız olmaktadır. Bunun yanında cep telefonu ışığı, bilgisayar ekran ışığı ve televizyon gibi eşyalardan gelen ışıklarda kişinin gözünde rahatsızlıklara neden olmaktadır.
 • Kişide lekeli görme problemi meydana gelebilmektedir. Bu durum kimi zaman kişinin nesneleri görmesini engellediği için sorunlara neden olur.
 • Kişinin göz küresinde ağrılar olabilir.
Üveit hastalığı nasıl teşhis edilir?

Üveit hastalığı, hangi evrede olursa olsun acilen müdahale edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu nedenle en kısa sürede hastalığın teşhisinin yapılması gerekmektedir. Bunun için kişilerde ilk olarak doktor muayeneleri yapılmalıdır. Göze ışık yardımıyla bakarak doktor hastalığın var olup olmadığını anlayacaktır. Fakat kesinleştirmek için diğer muayene yöntemlerine de başvuracaktır. Üveit hastalığı, meydana geldiği zaman kişilerde gözler tipik bir görünüm alır. Bu görünümü doktorlar yaptıkları muayeneler sırasında görebilir. Bu nedenle hastalığın teşhisinin konulması çok kolaydır.

Üveit hastalığı, bazen vücutta bulunan diğer hastalıklar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu hastalıklar arasında behçet hastalığı olarak bilinen, kişilerde ağız ve cinsel bölgede görülen bir hastalıktır. Bu hastalık aft oluşumuyla birlikte gözlerde üveit hastalığına neden olabilmektedir. Bunun yanında göz travması geçiren kişilerde de üveit hastalığının görülmesi mümkündür. Bu nedenle son derece dikkatli olunmalı ve gereken hastalıkların tedavisi yapılmalıdır.

Üveit Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarı Nokta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Kan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Siroz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Siroz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İnme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ağaç Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ağaç Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6