Deli Dana Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Deli Dana Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Deli dana hastalığı, İngiltere'de görülmüş bir hastalıktır. Deli dana hastalığı, insanlara sığır etinden geçmektedir. Daha sonra kişiden kişiye de bu hastalık bulaşıcı bir özellik göstermektedir. Direk olarak hayvancılık ile ilgisi olan bu hastalık Avrupa'da sığırlara ot yerine, et verilmesi nedeni ile oluştuğu düşünülmektedir. Deli dana hastalığı, hayvanların beyinlerinde bulunan süngerimsi bir şekilde oluşan doku nedeni ile meydana gelmektedir. Bu hastalığa yakalanan hayvanların hal ve hareketlerinde çok ciddi problemler meydana gelmektedir. Daha çok hayvanlar arasında yaygın olan bu hastalığın sığırları çok olumsuz bir şekilde etkilemesi nedeni ile halk arasında deli dana hastalığı olarak bilinmektedir. Deli dana hastalığı, farklı hastalıklar ile karıştırılmamalıdır. Çünkü bu hastalık, bazen kendisine çok benzeyen hastalıklar ile karıştırılabilmektedir. Deli dana hastalığının bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler, hayvan üzerinde çok belirgin bir şekilde görülür ve hayvanın sahibi bu durumun olduğunu rahat bir şekilde anlayabilir. Deli dana hastalığında en büyük problemde bu hastalığın günümüzde bile herhangi bir tedavisinin olmamasıdır. Bu hastalığın ne insanlarda ne de hayvanlarda herhangi bir tedavisi bulunamamıştır.

Deli dana hastalığı bulunan hayvanların belirtileri nelerdir?
  • Deli dana hastalığının en büyük belirtisi bu hastalığa yakalanan hayvanların sahibi bile olsa en küçük temaslarda çok korkmasıdır. Bu durumda kişi kendi hayvanın yanına yaklaşarak gerekli olan bakımları yapamaz. En küçük temaslarda bile hayvanın yerinden zıplaması gibi bir durum eğer sonradan gelişmiş ise bu hayvanın deli dana hastalığına yakalandığı söylenebilir.
  • Deli dana hastalığı bir süre ilerledikten sonra daha farklı bir belirti ile karşınıza çıkacaktır. İkinci evrede görülen bir diğer belirti ise bu hastalığa yakalanan hayvanın aşırı bir şekilde burnunu yalamasıdır. Bu durum oldukça artış göstererek hayvanın sürekli olarak dilinin dışarıda olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle deli dana hatalığının hayvanınızda olup olmadığını hayvanda bu gibi belirtilerin olup olmadığını bir süre gözetleyerek de anlayabilirsiniz.
  • Hastalık iyice ilerledikten sonra deli dana hastalığı olan hayvanlarda kendilerini kontrol edememe gibi durumların meydana gelmesi nedeni ile bacaklarda titremeler ve sürekli olarak böğürmeler meydana gelecektir. Bu nedenle hayvanın garip hallerine alışmak gerekmektedir. Bu gibi durumlarda bazen hayvan kulak hareketlerini ve başını sürekli olarak farklı şekillerde hareketlendirir. Bu anlamsız hareketler kimi zaman oldukça artabilir.
  • Son olarak hayvanın dış derisinde de çok ciddi yaralar meydana gelir. Bu safha artık hastalığın son safhasıdır ve hayvanın ölüme en yaklaştığı andır. Genellikle sığırlarda görülen bu durumdan sonra yaklaşık 3 ay kadar bir süre sonra hayvan hayatının sonuna gelir.
Deli dana hastalığının insanlara bulaşmaması için yapılması gerekenler

Bu hastalığa insanların da yakalanmaması için, özellikle hastalığın başlangıç yeri olan İngiltere'den, sığır ya da koyun alınmamalıdır. Tabi ki bu hayvanların yanı sıra bu hayvanların etlerinin de kesinlikle bu ve bu gibi ülkelerden ithal edilmemesi gerekmektedir. Aksi durumlarda deli dana hastalığı herkese bulaşıcı bir özellik gösterebilir. Bunun yanı sıra bulaşmaması için bu hayvanların sütlerinin de tüketilmemesi gerekmektedir. Bu ürünlerden de deli dana hastalığına neden olan virüslerin bulaşma ihtimalleri vardır.

Deli Dana Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kedi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kedi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Öpücük Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Öpücük Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Burun Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Burun Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Vajinismus Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinismus Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ruh Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ruh Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kusma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kusma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6