Dahiliye Hastalıkları Türleri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Dahiliye Hastalıkları Türleri ve Tedavisi

Dahiliye Hastalıkları, Tıbbın içerisinde yer alan bir ana bilim dalıdır. İç hastalıkları anlamına gelmektedir. Bu departman yetişkin bireylerin iç organ sistemleri ile incelemeler yaparak sisteme ait organların fonksiyon bozukluklarının olup olmadığını araştırarak kesin teşhisin konmasını sağlar. Teşhisin konması ile tedavi hizmeti sunar. Bunun yanı sıra sağlık hizmeti vermiş olduğu her bireye ayrı ayrı kendisini hastalıklara karşı nasıl koruyacağı hakkında bilgi verir.

Genel dahiliye tıbbın bütün klinik branşlarında temeli teşkil eden bir esastır. Üst solunum yolu, alt solunum yolu, böbrek hastalıkları, tiroit bezi, romatizmal hastalıklar, şeker hastalığı, hiper tansiyon, kalp hastalıkları gibi hastalıklara maruz kalan insanların büyük çoğunluğunun problemi dahiliye yani iç hastalıkları bölümüne girmektedir.

Dahiliye hastalıkları 6 farklı bölümden oluşmaktadır

Kan Hastalıkları (Hematoloji): Kan yapıcı organlar ve lenf benzerinden kaynaklanan hastalıkların incelenmesini sağlayan bilim dalıdır. Bu hastalıklarda teşhis için kan tahlili haricinde bazı durumlarda kemik iliği incelemesi de yapılabilir. Kan hastalıklarının sık rastlanılanları anemi, b12 vitamin eksikliği, kan kanseri, kanamada pıhtılaşma bozukluğudur.

Hormon Hastalıkları (Endokrinoloji): Vücudumuzun düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan hormonların ve bunları salgılayan hormonların eksik ya da fazla üretilmesi sonucu ortaya çıkan hastalıkları incelemektedir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, guatr, böbrek üstü bezi hastalığı, obezite, kemik erimesi, kolesterol yüksekliği, kıllanma hormon hastalıklarının en sık görülenleridir.

Sindirim Sistemi Hastalıkları (Gastroenteroloji): Ağız bölgesinden anüs bölgesine kadar tüm sindirim sistemi organlarının bozukluklarını incelemektedir. Sindirim sistemi hastalıklarının incelenmesinde endoskopi ile teşhis yöntemi ve ultrason sıkça kullanılmaktadır. Mide ülseri ve mide kanaması, hazımsızlık, gastrit, reflü, hemoroit, kabızlık, karaciğer hastalıkları, safra kesesi taşı ve iltihapları, Akdeniz ateşi, pankreas iltihaplanmaları, kanserler sindirim sistemi hastalıklarının en sık görünenleridir.

Tümörler ve Kanser Hastalıkları (Onkoloji): Çeşitli organlara bulaşmış tümörlerin teşhis edilip, tedavisinin nasıl yapılacağına karar verilen bilim dalıdır. Teşhis için kan tahlili, ultrason, biyopsi, endoskopi, röntgen gibi farklı tetkiklerde istenebilir. Hastalığın şiddetine ve vücuttaki etkisine göre tedavi sırasında kemoterapi ya da cerrahi tedavi uygulanabilmektedir.

Romatizmal Hastalıklar (Romatoloji): Özellikle iskelet ve kas sistemlerini tutan hastalıkların incelendiği bilim dalıdır. Fakat romatizmal olarak görülen hastalıklar iskelet ve kas sistemi ile sınırlı kalmayarak vücudumuzdaki diğer organları da zaman içerisinde etkileyebilmektedir.
Böbrek Hastalıkları ve Hipertansiyon.

(Nefroloji): Böbrek hastalıkları başta olmak üzere idrar yolları ve mesaneyi kapsan boşaltım sistemi hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır. Böbrek iltihapları, böbrek yetmezliği, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek kaynaklı hiper tansiyon hastalığın en sık görülen türleridir.

Dahiliye hastalıkları bu 6 bölümün dışında kalan beyin ve sinir hastalıkları (Nöroloji), ruh hastalıkları (Psikiyatri), enfeksiyon hastalıkları, göğüs hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları (Kardiyoloji) gibi hastalıkların tedavisi içinde yön gösterici bir görev üstlenmektedir.

Dahiliye Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İnek Hastalıkları Türleri ve Tedavisi

İnek Hastalıkları Türleri ve Tedavisi

Güncel

Astım Hastalığı Nedir?

Astım Hastalığı Nedir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6