Bipolar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bipolar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar hastalığı yaşayan kişilerin, tedavi edilmemeleri halinde intihara eğilimleri olduğu kabul edilmektedir. Bu hastalık ilk evrelerinde tedavi edilmeye başlanırsa, çok ağır bir hal almadan önlenebilmektedir. Ancak bipolar bozukluk görülen kişilerde, deprasyon halinden manik hale kadar tüm evrelerle birlikte normal tepkilerde alınabildiği için, erken teşhis ve tedavi genellikle çok zor yapılabilmektedir.

Genellikle enerjik, kendine güvenli, konuşkan ve güçlü manik halden depresyona yani öfkeli, kafası karışık ve karanlık ruh haline geçişler, bu geçişle birlikte yorgunluk bezginlik ve değersizlik hissi yaşanması, sık sık görülebilmektedir. Bipolar hastalığının başlangıç evrelerinde bu geçişler daha başa çıkılabilir olabilsede, ilerleyen evrelerde çok dramatik bir hal almaktadır. İşte bu dönemde daha çok göze çarpan hastalık, çevredeki kişiler tarafından fark edilebilmektedir. Kişinin mantıksız ve saçma davranışlarının sıkça görülebileceği bu dönemlerde, kendine ve çevresindekilere de zarar verme potansiyeli oldukça yüksektir. Hastanın hastalığı kabul etmesi beklenmez, yapılabilecek en doğru yaklaşım ise mutlaka tedavi yoluna gidilmesidir. Tedavi sonrası kontrol altına alınabilen bu hastalık, yetişkinlerde daha sık olsa da çocuklarda da görülebilmektedir.

Bipolar Hastalığında Tanı Nasıl Konulur?

Günümüz şartlarında daha çok artmış olduğu belirlenen bipolar hastalığı, uzmanlar tarafından kolayca teşhis edilip tanı konulabilen bir hastalıktır. Ancak doğru tanının konulabilmesinde doktorun hastanın davranışları, duygu değişiklikleri ve yaşam sitili hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olması da gereklidir ve bu tedavinin daha kolay ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için yol gösterici bir yaklaşım olacaktır. Ayrıca bilinmektedir ki bu hastalığın güçlü genetik kalıtsallığı da mevcuttur. Aile bireylerinde daha önce yaşanmış olması muhtemel olmakla birlikte, hastanın çocuklarında da görülme riski vardır. Bu yüzden hastanın genetik geçmişi mutlaka araştırılmalı ve bu konu hakkına hastaya da bilgi verilmelidir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bipolar hastalığı tedavisinde ilaç kullanımı esastır. Genellikle yapılan ilaç tedavileri ruh halindeki değişiklikleri stabilize etmek üzerine olmaktadır. Lityum, Depakote ve Carbamazepine en çok kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Fakat doktorun önerisi doğrultusunda anti-epileptik ilaçlarla birlikte tedavi de yapılabilmektedir.

Hastalığın tedavisinde yaşanılan en büyük sıkıntılardan biri, tedaviye gösterilen olumlu gelişmelerin geri dönüşler yapabilmesidir. Bu yüzden aldatıcı iyileşmeler en istenmeyen durum olsa da yaşanabilmektedir. Bipolar hastalığı tedavisinde dönemsel olarak antidepresanlar da kullanılmakta ancak sürekli kullanımı önerilmemektedir. Uzman hekim kontrolünde yapılan bu ilaç tedavileri ile hastanın normal bir şekilde hayatına devam etmesi mümkündür.

Bipolar Hastalığı Yorumları

soru

İshak

08 Nisan 2024 Pazartesi

Bipolar hastalığında mani dönemi ne anlama geliyor? Hipomaniden farkı nedir? Yani hangisi depresyonu daha fazla arttırıp bunalıma sürüklüyor? Bu konuda her iki durum için ayrı bir tedavi mi yöneltiliyor? Bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir misiniz?

Cevap yaz
cevap

Şehmuz

10 Eylül 2018 Pazartesi

Bipolar bozuklukta mani dönemlerinde genellikle hastada enerji yüksekliği ve fazla aktivite görülebilir. Bu dönemde hasta çok az uyuyabilir. Hipomani, maniden daha az aktivitenin olduğu bir bozukluktur. Kişi gün içerisinde en duygu durum değişiklikler yaşayabilir. Genellikle tedavide iki durum birlikte ilaç tedavisi ile gerçekleştirilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İnme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sever Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sever Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6