Eklem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Eklem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Hastalıkları, Vücudumuzdaki kemikler çeşitli biçimlerde birbirleriyle birleşirler. Kemiklerin birleşme yerine eklem adı verilir. Bunlar oynayan eklemler ve oynamayan eklemler olarak ikiye ayrılır. Oynayan eklemler, vücudun oynak yerlerini oluşturur. Bütün hareketlerimiz oynayan eklemlerle oluşur. Eklemlerimizdeki herhangi bir rahatsızlık hem çok ağrı verir hem de o eklemin hareket edebilmesini engeller. Bu bakımdan, eklem hastalıkları kulak arkası edilecek bir konu değildir.

Eklem hastalıklarının en mühimi, başlı başına bir hastalık olan romatizmadır. Ondan sonra gelen tehlikeli eklem hastalığı ise eklem iltihabıdır.

Romatizma, Kasları, kemikleri, eklemleri ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı ve hareketlerin engellenmesine, bazen de şişlik ve biçim bozukluğuna neden olan hastalıklara genel olarak romatizma denilir.

Romatizma hastalıklar genel olarak iltihaplı ve iltihapsız olarak ikiye ayrılır.

İltihaplı romatizmal hastalık

Genellikle bağışıklık sistemindeki çeşitli sebeplere bağlı (Genetik yatkınlıklar, infeksiyonlar, çevresel faktörler v. B.) bozukluklardan meydana gelen eklemlerde ve bazen kalp, göz, böbrek, akciğer gibi organlarımızda da mikrobik olmayan iltihaplanmayla sonuçlanan bir grup hastalıktır.

İltihapsız romatizmal hastalık

Bu grup içerisinde en çok karşılan hastalıklar halk adıyla kireçlenme olarak tanınan dejeneratif eklem hastalıkları ve sırt, boyun, bacak, kol gibi yumuşak dokularda ağrı ile izlenen yumuşak doku romatizmalarıdır (Fibromiyalji, miyalji tendinit).

Eklem İltihabıdır, Çeşitli mikroplar ve zehirler eklemlerde iltihap oluşturabilir. Mikroplar ekleme kalıcı olarak yerleşince, oynak bölgeyi çevreleyen ince zar iltihaplanır. Bunun sonucu olarak eklem şişer ve şiddetli ağrılar görülür ve o yerin sıcaklığı artar. Böyle bir iltihap büyük eklemlerde oluşursa ağrılar dayanılmıyacak bir hal alır, hastanın ateşi yükselir.

Eklem iltihapları en çok romatizmalarda görülür. Bunun dışında, verem, bel soğukluğu, kızıl, frengi, dizanteri gibi hastalıkların mikropları da iltihaplanmalara yol açar. Hastalık uzun sürer ve kemikleri yıpratabilir.

Eklem Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6