Krup Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Krup Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Krup hastalığı, daha çok çocuklarda görülen bir tür hastalıktır. Çocuklarda gırtlak bölgelerinde görülen bakteriyel bir hastalık olduğu için viral hastalıklar arasında sayılır. Krup hastalığında kişinin ses tellerinde şişme sorunları meydana gelir ve kişi konuşamaz. Krup hastalığına neden olan virüsler direk olarak havadan nefesle birlikte vücuda girmektedir. Genellikle soğuk havanın ağızdan alınması durumunda görüldüğü için krup hastalığı soğuk kış aylarında çok karşılaşılan bir durumdur. Bu hastalığın çocuklarda görülme nedeni ise çocukların bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Krup hastalığı, ölümcül sonuçlara neden olan bir hastalık değildir. Fakat her ne şekilde olursa olsun bu hastalığa yakalanan kişilerin Uzman bir doktor kontrolünden geçmesi ve gerekli muayeneleri olması gerekir. Bu hastalık tedavi edilmediği zaman akciğer bronşlarına kadar ilerleyerek bronşların daralmasına neden olacaktır. Bu durumda kişinin nefes alması oldukça zorlaşacak ve aynı zamanda kişi öksürük krizlerine girecektir. Bu gibi problemlerle karşılaşmamak için kesinlikle zamanında tedavi olmalısınız.

Krup Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
  • Krup hastalığı görülen kişilerde ilk olarak ses kısıklığı problemleri meydana gelecektir. Bunun nedeni ise virüslerin ses tellerine zarar vermesidir. Meydana gelen ses kısıklığı nedeniyle kesinlikle kişi kendisini zorlamamalı ve konuşmamalıdır.
  • Bu durumun bir nedeni ise şiddetli boğaz ağrısıdır. Ses tellerinin şişmesiyle birlikte boğazdaki enfeksiyonların etkisi kişilerde ağrı olarak görülür. Ortaya çıkan bu ağrılar, bazen oldukça artabilir. Bunun için sıcak içeceklerle boğazınızı yumuşak tutmaya çalışabilirsiniz.
  • Şiddetli geniz akıntısı da belirtiler arasındadır. Meydana gelen geniz akıntısı ile kişide şiddetli bir burun akıntısı da meydana gelecektir.
  • Bazı çocuklarda yüksek ateş sorunu ortaya çıkabilir. Özellikle halsizlik ve yavaş yavaş artan ateşle havale tehlikeleri meydana gelebilir. Bu belirtilerden biri ya da birkaçı görüldüğünde kişilerin en yakın sağlık kuruluşlarına gitmeleri gerekir.
Krup Hastalığı Nasıl bulaşır?

Bu hastalığın bulaşması oldukça kolaydır. Genellikle hava yolu ile bulaşan bu hastalık uygun vücutlara hemen yerleşerek etkilerini ortaya çıkarır. Virüs kişiden kişiye çok hızlı bir şekilde bulaşabilir. Bu nedenle krup hastalığı olan insanların yanında çok fazla durmamanız gerekmektedir. Hasta kişinin en küçük öksürüğünde bile havaya saçılan su tanecikleri içerisinde krup hastalığına neden olan virüsler vardır. Bu virüsler solunum yolunuzdan girerek sizleri zor duruma sokabilir.

Krup Hastalığından Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Krup hastalığı, bulaşıcı bir hastalık olduğu için bu hastalıktan etkilenmemek için kişilerin mümkün oldukça krup hastalarının olduğu alanlarda gezmemeleri ve çocuklarını da bu ortamlara sokmamaları gerekir. Bunun yanı sıra ellerinizi sık sık yıkayın ve diğer hijyen kurallarına da uyun. Böylece krup hastalığının ortaya çıkmasına neden olan virüslerden daha uzak kalacaksınız.

Krup Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kore Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kore Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6