Beyaz Benek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Beyaz Benek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Beyaz Benek Hastalığı; Hastalığın etkeni Ciliaten parazit grubuna ait bir parazit türüdür. Hastalığın belirgin hali balığın derisi üzerinde oluşmuş beyaz noktacıklar halinde belirir. Hastalığın gelişmesinde etkili olan durumlar ise akvaryumun hijyenik olmamasından kaynaklanabilir. Bu yüzden akvaryumun temizliğinin düzenli yapılması gerekir. Akvaryumu temizlerken yapılan hatalar, suyun uygun düzeyde olmaması da bu hastalığın oluşmasında etkendir. Bu parazit türü akvaryum üzerinde hızla yayılan bir özelliktedir. Bu parazit su içerisinde 3°C de 30°C arasında yaşayabilmektedir. Parazitlerin ortalama boyları 0,5 ve 1.5 mm civarındadır. Balığın üzerine oluşan bu parazitler belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra balığın üzerinden ayrılarak uygun bir ortam bularak bölünürler. Bu bölünme ikinin katları olarak oluşur. Eğer ki suyun sıcaklığı parazit oluşumuna uygun bir ortam oluşturuyorsa parazitlerin sayısı hızla çoğalacaktır. Suyun içerisinde bölünen bu parazitler su içerisinde yüzerek balık avına çıkarlar. İki gün içerisinde yapışacak bir balık bulamazlarsa ölürler. Akvaryum suyunun değişmesi hastalık riskini artırmaktadır. Genellikle kış aylarında su ısısının değişmesi balıkları strese sokar ve hastalığa yakalanma sıklığı artmaktadır. Stres nedeniyle bağışıklık riski zayıflayan balıklar mukoza tabakasının zayıflaması nedeniyle parazitler tamda kendilerine uygun ortam bulurlar. Bu parazitler balıklara fazlasıyla zarar vermektedirler.

Beyaz Benek Hastalığı Korunmanın Yolları
 • Akvaryum için uygun ısıtıcı kullanmak
 • Akvaryum suyunu uzun süre bekletmemek ve hijyenik olmasını sağlamak
 • Akvaryum suyunun değişimi sırasında ilave edilen su ile akvaryum içerisindeki su arasındaki sıcaklık aynı olması gerekmektedir.
 • Balıkların mukoza direncini artırmak için vitamin takviyeleri yapmak gerekir. Özellikle B vitamini kompleksi ürünler kullanmak faydalı olacaktır.
Beyaz Benek Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
 • Hastalık genellikle balıkların yüzgecinde başlamaktadır.
 • Bu hastalığa yakalanan balıklarda ani pike hareketi gözükmektedir.
 • Hastalıktan dolayı akvaryum içerisinde bulunan bitki ve süs eşyalara sürtünürler.
 • Hastalığın ilerlediği aşamalarda sık solungaç hareketleri gözlenir.
Beyaz Benek Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken teşhis hastalığın tedavisinde önemli bir etkendir. Parazitlerin yeni başladığı dönemlerde yapılacak tedavi ile parazitlerin çoğalmasının önüne geçilebilir. Su ısısını kademeli olarak 3 - 4 derece artırmak etkili bir yöntemdir. Balık türleri için uygunsa kaya tuzu kullanılabilir. Akvaryumun suyu günlük düzenli olarak değiştirilmeli ve su takviyesi yapılmalıdır. Suyun sıcaklığı yükselmesi sırasında oluşacak olan oksijen kaybını önlemek için akvaryum iyice havalandırmalıdır. Akvaryum ışıkları kapalı tutulmalıdır. Bu durumda piyasada satılan değişik markalarda ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçlardan da kullanmak tedavi edicidir. Tedavi birkaç gün kadar sürecektir.

Beyaz Benek Hastalığı Yorumları

soru

Yonca

14 Mayıs 2024 Salı

Yavru lepistesim var ama üstünde beyaz beyaz benekler var 7tane vardı galiba 1tane kaldı. Yarından itibaren akvaryumu temizleyeceğiz fakat tedavi için olan ilaçlardan alma şansımız yok çok korkuyorum yavruya bişey olmasını istemiyorum eğer ilaçsız tedavisi varsa lütfen söyleyiniz

Cevap yaz
cevap

Nalan

14 Mayıs 2024 Salı

Yonca hanım yavru lepistesim üstünde oluşan beyaz benek hastalığı önemli ölçüde azalmış durumda. Akvaryumun temizlenmesi sonrasında rahatsızlık son bulacaktır. Şayet beyaz benekler de artma durumu söz konusu olması halinde konuyu uzman veterinere bildirin. Akvaryumun içine atılacak ilaçlar sayesinde oluşan beyaz benek hastalığı son bulacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alerjik Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Koroner Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Koroner Arter Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sapı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sapı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Zührevi Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Zührevi Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar?

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar?

Güncel

Diyabet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Diyabet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çiçek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çiçek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6