Çocuklarda Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda göz hastalıkları, kimi zaman doğumla birlikte gelen kimi zamansa doğumdan son belli bir süre sonra ortaya çıkan durumlardan biridir. Başta çapaklanma ve kanlanmayla başlayan birçok göz hastalığı, daha sonradan ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu hastalıkların varlığında nen küçük şüphenin olması durumunda direk bebeğin bir göz doktoruna gitmesi çok önem arz edecektir. Özellikle 1-2 aylık bebeklerde bu hastalıklar çok daha sık görüldüğü için çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda göz hastalıkları nedenleri?

Gözde sulanma: Bebeklerde en sık görülen göz hastalığı gözde oluşan sulanma durumlarıdır. Genellikle doğumdan iki hafta içinde başlayarak ortaya çıkan bu problem birçok zaman her iki gözde görülse bile bazen de tek bir göz üzerinde ortaya çıkabilmektedir. Bu problem gözyaşı kanallarının tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Eğer gözyaşı kanallarında ortaya çıkan tıkanıklık sorunu tam olarak tıkanmaya neden olmuşsa bu durumlarda sulanma sık sık çapaklanmaya dönüşür. Bu durum ise direk olarak bir hastalık şeklinde ortaya çıkar.

Şaşılık: İnsanlarda her iki gözde meydana gelen bu durum bebeklerde doğumla birlikte ortaya çıkmaktadır. Bazı bebeklerde daha sonradan da ortaya çıkabilen bu rahatsızlık her bir gözde göz kaslarının zarar görmesiyle ortaya çıkmaktadır. Birçok zaman gözler içe doğru, dışa doğru, yana doğru ve alta doğru olarak çeşitli yönlere doğru bakabilir. Bu gibi durumlarda erken teşhis bebek için çok büyük önem taşımaktadır.

Göz kapağı hastalıkları: Başta göz kapağı enfeksiyonu olmak üzere göz kapağı üzerinde meydana gelen birçok hastalık çocuklarda göz hastalıkları sorununa neden olmaktadır. En küçük belirtide erken müdahale çok önemlidir. Eğer fark edilen bir derecede hastalık belirtisi varsa direk en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

Doğuştan katarakt: Yeni doğan bebeklerde çok sık bir şekilde ortaya çıkan bu hastalık her ne kadar sonradan tedavi edilebilir bir hastalık olsa bile aslında çok ciddi bir sorundur. Görme sağlığının ciddi bir derecede azalmasına bağlı olarak bebeğe rahatsızlıklar veren bu durum ameliyat yöntemleriyle giderilebilir.

Göz bozukluğu: Çok sık bir şekilde meydana gelmese bile birçok zaman karşılaşılan bu problem bebeklerde görmenin tam olarak sağlanamamasına neden olur. Direk olarak bebeğin bozuk görmesine neden olan bu hastalık giderilmemesi durumunda daha da artarak şaşılığa neden olabilir.

Çocuklarda Göz Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni