Bebeklerde Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Göz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göz Hastalıkları, Bebeklerde doğumdan sonra ilk on beş gün içerisinde gözde kanlanma ile çapaklanma olur. Doğumdan sonra başlama günü ile çapağın rengi ile akıntının özelliği oldukça önemli olur. Mutlaka göz doktoru tarafından tedavisine başlanması gerekir. Bir, iki aydan sonra oluşabilecek çapaklanma ve kızarıklık özel tedaviler gerektirmeyebilir. Eğer bir, iki günden çok daha fazla sürüyor ise damla kullanılması gerekir. Gözde oluşan kırmızılık bazen de korneayı ilgendiren bir durum olabilir. Bebek gözünü kısıyor ya da sulanma oluyor ise mutlaka göz doktorunun görmesi gerekir.

Gözde Sulanma: Doğumdan sonra ya da iki hafta içerisinde başlayan tek ya da iki taraflı göz sulanması genelde gözyaşı kanallarının darlığı ya da tıkanıklığı ile alakalı olur. Oluşan tıkanıklık eğer tamsa sulanma sık, sık çapaklanma ile eşlik eder. Buradaki çapaklanma da tipik olarak gözde kızarıklık çok fazla olmaz. Eğer gözde çapaklanma varsa bunun tedavisi için temizlik ile uygun damla kullanılarak kanalı açıcı uygun masaj yapılması gerekir. Genel olarak bu durum ilk altı ay içerisinde masaj sayesinde kendiliğinden geçer. Eğer gözde sulanma bir yaşına kadar sürerse ve çapaklanma çok sık oluyorsa sondalama işlemi ve kanal açma tedavisi uygulanır.

Şaşılık: Şaşılık her iki gözünde birbiri ile olan paralelliğini kaybetmesi durumudur. Her bir gözde altı tane göz dışı kas vardır. Bunların bir tanesinde ya da birkaçında kuvvet azlığı ya da çokluğu olması şaşılığa yol açar. Bir göz düz bir şekilde bakarken diğer göz iç tarafa, dış tarafa, yukarı ya da aşağı kayar. Bazı durumlarda kayma her iki gözde de mevcut olur. Gözlerde oluşan kayma şaşılığın nedenine göre devamlı veya geçiyor süreli oluşur. Şaşılığın oluşmasında tek bir sebep yoktur. Çok farklı sebeplerle şaşılık meydana gelir. Şaşılığın tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir. İlk göz muayenesi için geç kalındığında bebeklerin gözlerinde estetik sorunların yanı sıra ömür boyu sürebilecek görme azlığı problemleri de oluşabilir. Doğumdan hemen sonra ve çocukluk çağında çocukların göz sorunu olmasa dahi düzenli olarak mutlaka alanında Uzman bir göz doktorunun muayene etmesi gerekir.

Bebeklerde Görülen Diğer Göz Hastalıkları
 • Optik sinir hastalıkları ile retina
 • Kırma kusurları
 • Travma
 • Göz kapağı hastalıkları
 • Glokom
 • Katarak
 • Kornea hastalıkları olarak sayılabilir.

Bebeklerde Göz Hastalıkları Yorumları

soru

Özveren

26 Mayıs 2024 Pazar

İyi günler benim küçük bir bebeğim var sürekli gözlerinde çapaklanma problemi var doktora götürdüm göz damarlarında tıkanıklık olabileceğini söyledi. Sürekli masaj falan yapıyorum. Başka ne yapmam gerekli? Lütfen bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Admin

26 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba, bebeğinizin yaşadığı durumu anlayışla karşılıyorum. Doktorunuzun önerdiği masajlara devam etmek önemli, ayrıca göz hijyenine dikkat etmeniz de faydalı olacaktır. Göz çevresini temiz bir pamuk veya gazlı bezle nazikçe temizleyebilirsiniz. Eğer sorun devam ederse ya da kötüleşirse, tekrar doktora başvurmanız en doğru adım olacaktır. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6