Sara Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sara Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sara hastalığı, bazı insanlar tarafından "epilepsi" hastalığı olarak bilinmektedir. Bazı insanlarda, halisülasyon sorunları meydana gelmektedir. Sara hastalığı, insanların beyninde meydana gelen problemlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Günümüze kadar yapılmış olan araştırmalarda ve günümüzde yapılmış olan araştırmalarda sara hastalığının nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Fakat bazı Uzman doktorlara göre bu hastalığa neden olan bazı durumlar ortaya atılmıştır. İnsanlar yaptıkları tüm işleri ve hareketleri beyinle yaparlar. Vücudun merkezi olan beyinde elektriksel bir kuvvet bulunmaktadır. Sara hastalığı sorunu olan insanlarda beyinde bulunan bu elektriksel kuvvet, aniden boşalır ve epilepsi hastalığı ortaya çıkar. Sara hastalarında sara krizi aniden meydana geldiği için kişi bu durumun oluşacağını önceden anlayamaz. Bu durum nedeniyle kişinin sürekli olarak insanların bulunduğu alanlarda olması gerekir. Çünkü bu kişilerin her an kriz tehlikesi bulunur. Bu durumdaki kişiler kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya gelir. Sara hastalığı, nöbetler şeklinde görülen bir hastalıktır. Bu nedenle kişinin hayatının her anında olumsuzluklara neden olmaz. Yapılan bir araştırmaya göre günümüzde dünyada yaklaşık olarak 40 milyon kadar insan sara hastalığını yaşamaktadır. Bu rakam aslında hastalığın ne kadar etkin bir şekilde görüldüğünü bizlere anlatmaktadır.

Sara hastalığı neden olur?
  • Daha önce de belirttiğimiz gibi sara hastalığının net olarak nedenleri bilinmemektedir. Fakat genel olarak bu duruma insanlarda doğuştan gelen sorunlar yol açabilir. Doğum sırasında beynin oksijensiz kalması ve bu nedenle zarar görmesi gibi olumsuzluklardır.
  • Kişinin beyin zarları üzerinde bulunan iltihaplanma sara hastalığı sorununa neden olabilir. Bu durumda beyinde oluşan tümörlerde sara krizlerine neden olabilir.
  • Bazı insanlarda sonradan sara hastalığı meydana gelebilir. Bu kişilerde meydana gelen sara hastalığının nedeni genellikle kafaya alınan darbelerdir. Özellikle trafik kazası gibi ciddi problemlerde sara hastalığı beynin zedelenmesine bağlı olarak meydana gelebilir.
Sara hastaları, nöbet geçirirken genellikle ne yaptıklarının farkında olmazlar. Bu nedenle ciddi bir gözetim altında olmaları gerekmektedir. Kişide o anlık meydana gelen şuur kayıpları, nedeniyle kişi sonradan da ne yaptığını hatırlamaz. Bu nedenle sara hastalarının üstüne çok gitmemek yapılacak en doğru şeydir. Sara hastalığı olan kişilerde nöbetler sırasında yapılması gereken önemli durumlar bulunmaktadır. Bu durumların özellikle aileleri tarafından çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda yanlış yapılan müdahaleler sorunlara neden olabilir. Sara nöbeti geçiren kişilerde istemsiz titremeler meydana gelir. Bu durumda kişinin elleri ve kolları anlamsız olarak hareket eder. Bu kişiler çok güçlü bir şekilde dişlerini sıkarlar. Bu durumda kesinlikle kişinin ağzı açılmaya çalışılmamalıdır. Bu durum en önemli kuraldır.

Sara hastalığı sırasında meydana gelen nöbetlerde nelere dikkat edilmelidir?

Sara krizi geçiren kişinin istemsiz hareketleri nedeni ile hastanın etrafında bulunan eşyalar uzaklaştırılmalıdır. Bu şekilde hastanın kendisine zarar vermesi önlenmiş olacaktır. Bu durumun yanında hasta kendisini etraftaki eşyalara çarpabilir. Bu durumda hastanın başını ve vücudunu yana çevirmeniz gerekecektir. Bu durum dilini yutmaması için çok önemlidir. Sara hastalığı olan kişinin nöbet sırasında ağzı açılmamalıdır. Bu şekilde dilini ısırması da önlenmiş olacaktır. Birçok nöbette olduğu gibi bu nöbette de hastanın kıyafetlerini gevşetin. Sizlerde bu sırada panik yapmak yerine acil servis ekiplerine haber verin. Bu sırada sizler kesinlikle hastayı tokatlayarak kendine getirmeyin ve oldukça soğukkanlı olun.

Sara Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Unutkanlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Unutkanlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Saç Yeme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Saç Yeme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Behçet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Behçet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kaş Yolma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kaş Yolma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dil Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dil Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6