Virüs Hastalıkları Virüslü Hastalıkları Tedavisi
15 Mayıs 2024

Virüs Hastalıkları Virüslü Hastalıkları Tedavisi

Virüs hastalıkları, virüs hastalıkları günümüzde bakteriyel enfeksiyonlara karşı çok etkili olan antibiyotik gibi ilaçlarla engellenemez. Ancak bazı virüs hastalıkları için aşılar geliştirilmiştir. Virüs sebebiyle oluşan hastalıkların tedavisi genellikle çok zordur. Virüs vücutta canlı ve sağlıklı hücreleri bozup mikroskobik taneciklere verilen isimdir. Bir konak hücreyi enfekte ederek çoğalabilen virüsler, İnsan vücudunda birçok hastalıklara sebep olabilir. Virüs nedeniyle oluşabilecek hastalıklardan korunmanın en iyi yolu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için aşı yapılması gerekir.

Virüs hastalıkların başlıcaları
  • Grip: Bilhassa soğuk kış aylarında veya mevsim geçişleri arasında insanların en büyük problemleri arasında yer almaktadır. Birçok insan özellikle belli dönemlerde grip etkisi altına girerek sosyal hayatında, aile hayatında ve iş hayatında birçok olumsuz durumla karşılaşır. Özellikle sınav dönemlerinde kişilerde büyük bir problem haline gelmektedir.
  • Zatürre: Bakterilerin yol açtığı öksürük, yüksek ateş ve balgama kendini belli eden bir hastalık türüdür. Bu bakterilerin sebep olduğu her 100 kişiden 5'i ölümle sonuçlanır. Ayrıca bu bakterilerin kanda görülmesi ve bütün vücuda yayılması gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olur. Belirtileri ise aniden ortaya çıkabileceği gibi uzun ve kronik süreli bir hal almaktadır. Küçük çocuklarda ve yaşlılarda şiddetli şekilde görülür ve bazen de ölüme sebep olabilir.
  • AIDS: Türkçedeki karşılığı edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu şeklinde olan ismindeki mikrobun sebep olduğu, kan yoluyla ve cinsel ilişki anında bulaşan bir hastalık türüdür. Bu virüs vücuda girdiği zaman hastalara karşı direnç gösterilmesini sağlayan bağışıklık sistemini tahrip eder. Böylece başka hastalıklara yakalanma riski çok kolay olur ve en basit bir soğuk algınlığına direnç göstermesi söz konusu olamaz. Hem erkekte hem de kadında görülen AİDS, her yaşta ortaya çıkabilir.
  • Kabakulak: Eski zamanlarda görülen kabakulak hastalığın günümüz geliştirilmiş imkânlar sayesinde çok sık görülmeyen virüs kaynaklı ciddi bir hastalıktır. Aşı olmayan genç ve erişkinlerde kabakulak görülme ihtimali yüksektir. Tükürük bezlerinde gelişen şişme ile yüksek ateş görülebilir. Beyin zarı ve doku iltihabına, yumurtalık ve testis iltihabına ve pankreas iltihabına yol açabilir.
Virüslü hastalıkları tedavisi nasıl yapılır?

Vücudumuz virüslere karşı koyabilecek bir mekanizması oluşturmuştur. İlk savunma mekanizması deri gibi fiziksel engeller ile virüslerin vücuda girmesini önlemektedir. Virüsün vücuda girmesi sonucunda bağışıklık sistemini tetikler ve lenfosit, monosit gibi beyaz kan hücreleri saldırıya geçerek virüsün vücutta yayılmasını engellemektedir. Doktor tarafından yapılacak olan aşı sayesinde bağışıklık sistemini destekleyebilir. Virüs hastalıklarında dinlenme, sıvı tüketimini arttırmak, meyve ve sebze gibi hafif yiyecekler tüketme, hijyen kurallarına riayet etme, bardak, tabak gibi eşyaları paylaşamama genellikle çok önemlidir.

Virüs Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Prostat Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ms Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ms Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6