Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk hastalıkları, Anne ve babalar olarak çocuklarımızın beslenmelerine, giyim ve kuşamlarına ne kadar dikkat etsek de gözümüzden sakınsakda bebekler ve çocukları bir şekilde hastalanıyorlar. Aslında bağışıklık sistemleri henüz mikropları tanımıyor. İlk doğduklarından itibaren anne sütü almamışsa kreş ve okula başlamışsa kalabalık ortamlara girdikçe sık sık hastalanmaları başlıyor. Büyüdükçe bağışıklık sistemleri de gelişip güçlenip mikroplarla savaşmasını öğreniyorlar. Çocuklarımızı beden ve ruh sağlıklarına itina ile dikkat edip korunmalıdırlar. Çünkü biz nasıl büyüyüp geçmişten geldiysek bizde onları geleceğe hazırlamalıyız. Bu yüzdende bizler bebek ve çocuklarımıza ilk doğduğu andan itibaren bebeklerde anne sütüyle başlayarak bağışıklıklarını güçlendirmeliyiz, düzenli besleyerek mikroplara maruz bırakmamalıyız.

Çocuk sağlığı için kontroller nelerdir?
 • Sağlıklı çocuk takibinde düzenli olarak baş çevresi boy ve ağırlık ölçümleri yapılmalıdır.
 • Göz, kbb diş muayenesi yapılmalıdır.
 • Kan sayımları ve kan şeker ölçümü yapılmalıdır.
 • İdrar ve gaita ölçümleri yapılmalıdır.
 • Karın ultrasonu da yapılmalıdır.
Ayrıca çocukluk döneminde doktorun öngördüğü ve yapılması gereken bütün aşıların zamanında tam olarak yapılması gerekir. Çünkü çocuklukta yapılmayan aşıların yetişkin yaşlarda büyük tehlikesi olabilir. Bebek ve çocuklarda yapılan aşıların koruyucu etkisi olduğu için hastalıklardan korur ve bağışıklık kazandırır. Bebeğinizin ağlamasına ne yaparsanız yapın susmuyorsa önemli bir hastalık sebebi olabilir. Muhakkak bir Uzman doktora götürmeniz gerekir. Çocuğunuzda kusma ve ateş gibi belirtiler gördüğünüzde ve olağan dışında ise yine bir çocuk doktoruna gitmeniz gerekebilir.

Çocuklarda sık görülen hastalıklar

Çocukluk çağında en çok rastlanan enfeksiyon hastalıkları olup. Alt ve üst solunum hastalıklarıdır. Bu hastalıklar asye ve üsye olmak üzere ikiye ayrılır. Alt solunum yolu enfeksiyonları idrar yolları, akciğer solunum yolu hastalıklarıdır. Bu hastalıklar çocuklarda ateş, kuru öksürük, titreme, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtiler ile çocuğu etkisi altına alır ve güçsüz bırakır. Bu gibi hastalıklarda mutlaka doktor muayenesi gerektirir. Üst solunum yolu enfeksiyonları ise kulakta iltihap, boğazda ve bademcik iltihapları, olarak çocuklarda daha sık görülen enfeksiyonlardır. Ateş ve soğuk algınlıkları çocuklarda sıkça görülen hastalıklardır. 38 dereceye yükselen ateş hastalık işareti olabilir. Ateşte düşme olmaz ise riskli olup doktorunuza bildirilmelidir. Hapşırma ve burunda tıkanma, öksürük ve boğazda, kızarıklık tüm vücutta ağrı, üşüme halsizlik ve boğaz ağrısı olarak belirti gösterir. Çocuklara temizlik alışkanlıkları mutlaka öğretilmelidir. Temiz olmayan çocuklar daha çok hasta olurlar. Yemeklerden önce ve sonra mutlaka ellerini yıkamayıp yemekten sonra da dişlerini fırçalamalıdırlar.

Çocuk Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kawasaki Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kawasaki Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burger Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Burger Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sarılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6