Uyuz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Uyuz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uyuz hastalığı, Osmanlı dönemlerinden daha eski zamanlarda bile insanlarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalık, günümüzde de bazı insanlarda karşılaşılır. İnsan hayatında çok büyük bir sorun haline gelen bu durum, bir zaman sonra kişilerin iş hayatında ya da eğitim hayatında önemli problemlere neden olur. Uyuz hastalığı, insanlarda ya da hayvanlarda deri üzerine bir parazitin bulaşması ile meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalık hayvanlardan insanlara ya da insanlardan hayvanlara bulaşabilen bir hastalıktır. Bu nedenle son derece bulaşıcı bir hastalık olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Uyuz hastalığında gerekli olan tedaviler yapılmadığında çok hızlı bir şekilde yayılarak ciddi problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle hastalık vücutta yayılmadan önce gerekli olan önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu hastalığa uyuz adının verilmesinin nedeni ise parazite genel olarak uyuz denilmesidir. Uyuz parazitinin erkek olanı, insanlarda herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Fakat bu parazitlerin dişi olanları çok büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır. Uyuz paraziti, vücutta bir nokta büyüklüğünde görülebilen bir canlıdır. Bu canlı insan vücudunda günde bir kere olmak üzere derinin bir mm altına kadar ulaşarak bu bölgeye yumurta bırakırlar. Uyuz parazitinin deri altına açtığı yol sırasında çok ciddi kaşıntılar meydana gelir. Uyuz deri altına geçtikten sonra zikzak şeklinde ilerlerler. Bu nedenle kaşıntı yavaş yavaş yer değiştirmektedir. Eğer kişide birden fazla uyuz paraziti varsa kişide ciddi bir şekilde kaşıntılar meydana gelir. Kişinin sık sık bölgeyi kaşıması nedeni ile bu bölge tahriş olur ve hatta iltihaplanma gibi durumlar bile görülebilir.

Uyuz hastalığı, daha çok insanlara atlardan, köpeklerden ve koyunlardan bulaşır. Fakat genel olarak uyuz parazitinin ömrünün kısa olması nedeni ile uyuz hastalığı hızlı bir şekilde ortadan kalkar. Fakat her ne kadar hızlı yok olsa bile bazen artabilme ihtimali nedeni ile kişilerin acilen Uzman bir doktora gitmeleri gerekmektedir. Uyuz hastalığının her kesimden insanda görülmesi mümkündür. Bu nedenle bu hastalık için sadece belli bir kesim insan için var olur gibi bir durum söylenememektedir. Uyuz hastalığı, en çok kişilerde ayak altlarında, kulaklarda, el içlerinde, dizlerde ve bileklerde meydana gelmektedir. Bu parazit, vücutta gezebileceği için diğer bölgelere gitme ihtimali de çok fazladır.

Belirtileri nedenlerdir?
 • Uyuz hastalığı, olan insanlar daha çok bu hastalığın geceleri kişiyi uyutmamasından şikâyet etmektedir. Çünkü bu bakteri gece ya da gündüz demeden kişilerde kaşıntılara neden olur. Bu nedenle uyuz hastalığının en büyük belirtisinin kaşıntılar olduğunu söylemek mümkün olmamaktadır. Kaşıntılar kimi zaman kişiyi uyutmayacak derecede artabilir.
 • Bu hastalıkta bir diğer belirti ise kişilerin vücudunda tünel şeklinde soyulmaların olmasıdır. Bu tünel şeklindeki soyulmalar daha çok uyuz parazitinin vücuda girdiği bölgelerdir. Bu deliklerin doktor muayenesi sırasında doktora gösterilmesinde fayda vardır.
 • Bir diğer belirti ise parazitin bulunduğu yerlerde yanma sorunlarının meydana gelmesidir. Fakat bu durum daha çok kişinin bölgeyi nasıl ve neyle kaşıdığına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu belirtinin herkeste görüldüğü söylenemez.
Korunmak için
 • Uyuz hastalığından korunmak için birçok önlem alabilirsiniz. Bu önlemlerden biri, uyuz hastalığı olan kişilerden kesinlikle uzak durmanızdır. Kişi ile herhangi bir temasınız olmadığı sürece sorun olmayacaktır.
 • Uyuz hastalığı olan bir kişinin eşyalarına dikkat etmeniz eşyalarından uzak durmanız şarttır. Bu durumda kişinin oturduğu ve yattığı yerlerden de uzak durmanız sizler için iyi olacaktır.
 • Bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız da uyuz hastalığından korunmanızda çok büyük faydalar sağlayacaktır.
 • Son olarak hijyen kurallarına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü hijyen eksikliği olan yerlerde bu parazit daha çok bulunur.

Uyuz Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Uyku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Behçet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Behçet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kızıl Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kızıl Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Paget Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Paget Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kaş Yolma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kaş Yolma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Adet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sarılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6