Kaş Yolma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kaş Yolma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kaş Yolma Hastalığı; Durdurulamaz bir kaş yolma dürtüsüyle gelen bir hastalıktır. Bu arzu insanda aşırı gerginlik yaratır ve kişi ancak ve ancak yolma işleminden sonra rahatlar. Trikotillomanide denilen bu rahatsızlık bir dürtü kontrol bozukluğu olarak ortaya çıkar. Genellikle ergenlik döneminde görülür. Kadınlarda erkeklere oranla 5 ila 10 kat daha fazla görülmektedir. İlk saç yolma davranışı sıklıkla 12 yaşlarında görülmektedir. Saç yolma davranışına genellikle depresyon, taşkınlık, kaygı bozukluğu, alkol, madde kullanımı, kumar oynama gibi diğer dürtü bozuklukları eşlik eder. Genelde bu hastalık bazı dürtüler sonucu ortaya çıkmaktadır, Çocukken ailesinden ayrılan, aile bireylerinden birisini kaybeden kişilerde daha sık görülmektedir. Bu tür bireylerin ailelerinde aşırı mükemmeliyetçilik, eleştiri, yasaklar, engeller, reddedici ailelerin yanı sıra, duygularını belli etmeyen, pasif babalara da sıklıkla rastlanmaktadır. Bu tarz tutumların travma yarattığı bireylerde bu tür hastalıklara daha çok rastlanır. Kişi engel olamayacağı bir dürtü ile yolma gerçekleştir. Kaş ve kirpik yolmaların da kaşların ve kirpiklerin seyrekliği dikkat çekmektedir. Kaşlarını yolan kadınlar kalemle genellikle kaşlarını boyarlar. Bu durumu bu şekilde gizlemeye çalışırlar. Kişiyi çok mutsuz eden, aynalara küstüren, hayatından bezdiren, sosyal performansını etkileyen bir durumdur.

Kaş Yolma Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dürtü kontrolünü güçlendirmeye çalışan ilaçlar bir nebzede olsun hafifleme sağlamaktadır. Ancak en etkili yaklaşımı ilaç tedavisi yanında psikoterapi ile desteklemektir. EMDR gibi psikoterapi yöntemleri sebep olan geçmiş olumsuz şartlanmaları ortadan kaldırmada son derece etkidir. Kişi hastalığından çok rahatsızdır ve bu durumdan kurtulmak istemektedir. Görünüşüne ve hayatına zarar verdiğinin farkındadır. Bu hastalığın bilinen kesin bir sebebi yoktur. Yapılan araştırmalarda ulaşılan son nokta bilinen bilimsel gerçek hastalığın nörobiyolojik bir süreç olduğunu ve hastalık gelişiminde genetik yani kalıtımsal faktörlerin de rol oynadığı gerçeğidir.

Kaş Yolma Hastalığı Yorumları

soru

hüsamettin

24 Nisan 2024 Çarşamba

Kaşlarımı yoluyom özellikle film izlerken.engel olamıyorum

Cevap yaz
cevap

Haydar Kaya

07 Eylül 2018 Cuma

Hüsamettin bey çoğunlukla stres ve baskı altında kalınması sonrasında kaş yolma problemi ortaya çıkmaktadır. Psikolojik etmenlerden kaynaklı olan bu rahatsızlığı, ancak kendinizi kontrol altına almanız sonrasında son bulacaktır. Ayrıca psikolojik destek almanız sonrasında da bu rahatsızlıklar kurtulabilirsiniz.

cevap

Tulü

31 Ağustos 2018 Cuma

Hayatınızı olumsuz yönden zarar verdiğinizin, görüntünüzü bozduğunuzun yanlış olduğunu biliyorsanız ve bu durumdan kurtulmak itiyorsanız uzman bir doktordan yardım almanız faydalı olacaktır. Bu durumda dürtü kontrolünü güçlendirmeye yarayan ilaçlar kullanmanız bir nebzede olsa kaş yolma hastalığını hafifletebilir. Bunun yanı sıra psikoterapi desteği de almanız faydalı olabilir?

soru

gözde

28 Nisan 2024 Pazar

ben 26 yasındayım bnde kirpiklerımı yoluyorum ama ypmak ıstemıyorum kndıme engel olamıyorum ne yapmalıyım, bu bnde çocukluğumdan berı var bır turlu kurtulamadım lütfen yardım edın

Cevap yaz
cevap

İsabet

23 Ağustos 2018 Perşembe

Gözde Hanım çocukluğunuzdan beri alıştığınız bu durumdan kurtulmanız mutlaka zor olacaktır. Siz bu durumu sigara alışkanlığı gibi, tırnak yeme alışkanlığı gibi farz ederek azimle atlatmaya çalışacaksınız. Zorlu bir dönemden geçeceğinizi kabul ediyoruz fakat bu sürece katlanmaktan başka şansınız yok. Minimum 1 hafta alışkanlığınıza dur derseniz diğer günler daha kolay geçecektir

soru

Burcu

13 Mayıs 2024 Pazartesi

16 yaşındayım ve kaşlarımı yoluyorum genellikle televizyon izlediğimde ve canım sıkıldığında daha yeni oldu televizyon iZlerken baya bi yoldum çok yolduğumu bildiğim halde kendimi durduramıyorum ve aynaya baktığımda kaşlarımın ön kısmı tamemen gitti sarımsak sürdüm şimdi.

Cevap yaz
cevap

Ayasun

11 Ağustos 2018 Cumartesi

Kaş yolma hastalığı kişilerin istem dışı gerçekleştirdiği eylemlerdendir. Bu nedenle psikolojik destek almanızda fayda bulunmaktadır. Ayrıca bilinçsizce tedavi yöntemleri tercih edilmemelidir. Çünkü kaş bölgesine sarımsak sürülmesi halinde bölgesel yanmalar oluşabilir.

soru

Sıla koca

14 Mayıs 2024 Salı

5 senedir yani 9 yasimdan beri bu hastalk devam ediyor cok mutsuzum insanlar hic anlamiyorlar nedenini aslina bende bilmiyorum birakmak istiyorum lutfen yardim edin

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Üzgün olduğunu duymak beni gerçekten üzüyor. Bu durumu tek başına aşmaya çalışmak zor olabilir. Bir uzmana danışarak profesyonel destek alman çok faydalı olabilir. Ailenle veya güvendiğin bir yetişkinle konuşarak bir adım atabilirsin. Unutma, yalnız değilsin ve yardım istemek güçlü bir adımdır.

soru

tuana

10 Mayıs 2024 Cuma

Bende kirpik yoluyorum ve köklerini tutuyorum istemsiz oluyor ve 6 yildir birakamyorum doktora gitmedim hic gitmeli miyim ?

Cevap yaz
cevap

Emin

01 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba, tuana hanım ilginç bir rahatsızlık doğrusu umarım bu durumdan kurtulursunuz bir an önce tabikide gidin doktora her şeyin artık çözümü var.

soru

zeynep

03 Haziran 2024 Pazartesi

Bendede 5.5 senedir vardı daha yeni yeni iyileşiyorum gerçektende çok kötü bir hastalık

Cevap yaz
cevap

Tendü

07 Eylül 2018 Cuma

Merhaba, zeybep hanım siz kurtulmuşsunuz ne güzel benim halam hâlâ yolmaya devam ediyor. Bu tür rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka bir terapiste görünmelidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kimyasal Kaynaklı Meslek Hastalıkları

Kimyasal Kaynaklı Meslek Hastalıkları

Güncel

Manken Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Manken Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6